The University of Iowa
The University of Iowa News Services Home News Releases UI in the News Subscribe to UI News Contact Us

University of Iowa News Release

May 26, 2006

Engineering Names Incoming First-Year Student Scholarship Winners

(Student name) of (hometown), an incoming first-year student in the University of Iowa College of Engineering, has been named the winner of a (dollar amount) (scholarship name) scholarship(s) for the 2006-2007 school year.

The awards are given on the basis of merit.

One of 11 colleges on the University of Iowa campus, the College of Engineering has educational courses that date back more than a century. It teaches disciplines in biomedical, chemical and biochemical, civil and environmental, electrical and computer, and industrial and mechanical engineering.

The college is recognized for its small, personalized size, and focused mission. Its location on a strong liberal arts campus -- with natural strengths in writing and communications, health sciences, business, law, and arts and humanities -- provides highly complementary resources to build the type of broad technological education demanded in a rapidly changing world. The college excels internationally in several specialty and interdisciplinary research areas, such as computer-aided design and simulation, human factors, environmental health solutions, biotechnology, medical imaging, hydraulics and water/air resources, and polymerization.

EDITORS: Scholarship winners are listed alphabetically by hometown, with Iowa recipients listed first and those from other states following.

IOWA

AMANA: Anna Hoppe, Amana, $1,000, Engineering Excellence.

ANKENY: Amber Meyer, Ankeny, $2,000, Engineering Excellence and Engineering Opportunities.

BETTENDORF: James Arter, Bettendorf, $1,000, Engineering Excellence.

BETTENDORF: Philip Hawbaker, Bettendorf, $1,000, Engineering Excellence.

BETTENDORF: Jonathan Hull, Bettendorf, $1,000, Engineering Excellence.

BLUE GRASS: Justin Baugh, Blue Grass, $1,000, Engineering Excellence.

BURLINGTON: Spencer Pflum, Burlington, $1,000, Engineering Excellence.

CEDAR FALLS: Manu Stephen, Cedar Falls, $1,000, Engineering Excellence.

CEDAR RAPIDS: Robert Hart, Cedar Rapids, $1,000, Engineering Excellence.

CEDAR RAPIDS: Kimberly Kuda, Cedar Rapids, $1,000, Engineering Opportunities.

CEDAR RAPIDS: Allen Li, Cedar Rapids, $1,000, Engineering Excellence.

CEDAR RAPIDS: Damian Long, Cedar Rapids, $1,000, Engineering Excellence.

CEDAR RAPIDS: Nicholas Martin, Cedar Rapids, $1,000, Engineering Excellence.

CEDAR RAPIDS: Ryan Stultz, Cedar Rapids, $1,000, Engineering Excellence.

CEDAR RAPIDS: Leah Zmolek, Cedar Rapids, $2,000, Engineering Excellence and Engineering Opportunities.

CHARLES CITY: Christopher Kruthoff, Charles City, $1,000, Engineering Excellence.

CLARENCE: Harvest Schroeder, Clarence, $2,000, Engineering Excellence and Engineering Opportunities.

CLEAR LAKE: Patrick Alexander, Clear Lake, $1,000, Engineering Excellence.

CLINTON: Alexandra Drury, Clinton, $2,000, Engineering Excellence and Engineering Opportunities.

CLINTON: Pauline Gassman, Clinton, $2,000, Engineering Excellence and Engineering Opportunities.

CLIVE: Jonathan Karch, Clive, Clive, $1,000, Engineering Excellence.

CORALVILLE: Samuel Claus, Coralville, $1,000, Engineering Excellence.

COUNCIL BLUFFS: Allison Opal, Council Bluffs, $1,000, Engineering Excellence.

CRAWFORDSVILLE: Katharine Mitchell, Crawfordsville, $1,000, Engineering Excellence.

DAVENPORT: Matthew Terry, Davenport, $1,000, Engineering Opportunities.

DES MOINES: Jonathan Heideman, Des Moines, $1,000, Engineering Excellence.

DUBUQUE: Christopher Donnelly, Dubuque, $1,000, Engineering Excellence.

DUBUQUE: Matthew Kemp, Dubuque, $1,000, Engineering Excellence.

ELDRIDGE: Brett Aden, Eldridge, $1,000, Engineering Excellence.

ELDRIDGE: John Hennigan, Eldridge, $1,000, Engineering Excellence.

EVANSDALE: David Tharp, Evansdale, $1,000, Engineering Excellence.

FORT ATKINSON: Abraham Tekippe, Fort Atkinson, $1,000, Engineering Excellence.

FORT DODGE: James Zhang, Fort Dodge, $1,000, Engineering Excellence.

FREDERICKSBURG: Joel Neuendorf, Fredericksburg, $1,000, Engineering Excellence.

GALVA: Steven Radke, Galva, $1,000, Engineering Excellence.

GLENWOOD: Tyler Lincoln, Glenwood, $1,000, Engineering Excellence.

IDA GROVE: Jared Bogue, Ida Grove, $2,000, Engineering Excellence and Engineering Honors.

INDEPENDENCE: Kelsey Coulter, Independence, $2,000, Engineering Excellence and Engineering Opportunities.

INDEPENDENCE: Brianne O'Loughlin, Independence, $2,000, Engineering Excellence and Engineering Opportunities.

IOWA CITY: Caitlin Averkamp, Iowa City, $2,000, Engineering Excellence and Engineering Opportunities.

IOWA CITY: Sara Dietz, Iowa City, $1,000, Engineering Excellence.

IOWA CITY: Nick Dunbar, Iowa City, $1,000, Engineering Excellence.

IOWA CITY: Adam Eckert, Iowa City, $2,000, Engineering Excellence and Engineering Opportunities.

IOWA CITY: Justin Kleingartner, Iowa City, $1,000, Engineering Excellence.

IOWA CITY: Lauren Michael, Iowa City, $2,000, Engineering Excellence and Engineering Opportunities.

IOWA CITY: Daniel Murray, Iowa City, $1,000, Engineering Excellence.

IOWA CITY: Joe Thornton, Iowa City, $1,000, Engineering Opportunities.

JEWELL: Blake Meyer, Jewell, $1,000, Engineering Excellence.

JOHNSTON: Patrick Freese, Johnston, $1,000, Engineering Excellence.

KEOKUK: Eric Isaacs, Keokuk, $1,000, Engineering Excellence.

KEOTA: Jeffrey Crone, Keota, $1,000, Engineering Excellence.

KEOTA: Chase Greiner, Keota, $1,000, Engineering Excellence.

KNOXVILLE: Adam Massick, Knoxville, $1,000, Engineering Excellence.

LE CLAIRE: Karl Brunso, Le Claire, $1,000, Engineering Opportunities.

LEDYARD: Brett Pedersen, Ledyard, $1,000, Engineering Excellence.

MARION: Matthew House, Marion, $1,000, Engineering Excellence.

MARION: Sean Kamery, Marion, $1,000, Engineering Excellence.

MARION: Collette Skoda, Marion, $2,000, Engineering Excellence and Engineering Opportunities.

MARSHALLTOWN: Sarah Rinehart, Marshalltown, $2,000, Engineering Excellence and Engineering Opportunities.

MASON CITY: Samuel Brown, Mason City, $1,000, Engineering Excellence.

NORTH LIBERTY: Julian Stewart, North Liberty, $1,000, Engineering Opportunities.

ROBINS: Nicholas Sitter, Robins, $1,000, Engineering Excellence.

SIOUX CITY: Danielle Protexter, Sioux City, $2,000, Engineering Excellence and Engineering Opportunities.

SIOUX CITY: Travis DeWitt, Sioux City, $2500, Engineering Excellence and Fethke.

SOUTH ENGLISH: Travis Bouslog, South English, $1,000, Engineering Excellence.

SPENCER: Amber Johnson, Spencer, $2,000, Engineering Excellence and Engineering Opportunities.

SPENCER: Jay Olberding, Spencer, $1,000, Engineering Excellence.

SWISHER: Darren Ziskovsky, Swisher, $1,000, Engineering Excellence.

TIPTON: Kyle Salsbery, Tipton, $1,000, Engineering Excellence.

VINTON: Jasmine Feldmann, Vinton, $2,000, Engineering Excellence and Engineering Opportunities.

WEST DES MOINES: Ryan Hildreth, West Des Moines, $1,000, Engineering Excellence.

WEST DES MOINES: Eric Mou, West Des Moines, $1,000, Engineering Excellence.

WEST DES MOINES: Ravi Narayan, West Des Moines, $1,000, Engineering Excellence.

WATERLOO: Bryn Sumner, Waterloo, $2,000, Engineering Excellence and Engineering Opportunities.

WATERLOO: Matthew Boss, Waterloo, $1,000, Engineering Excellence.

WAUKEE: Adam Smith, Waukee, $1,000, Engineering Excellence.

WELLMAN: Addison Powell, Wellman, $1,000, Engineering Excellence.

WEST BRANCH: Nicholas Goodweiler, West Branch, $1,000, Engineering Excellence.

WEST POINT: Mauree Gibson, West Point, $2,000, Engineering Excellence and Engineering Opportunities.

WEST POINT: Kurt Winnike, West Point, $1,000, Engineering Excellence.

WILLIAMSBURG: Kevin Foley, Williamsburg, $1,000, Engineering Excellence.

ARIZONA

GILBERT: Laura Mozdzen, Gilbert, $2,000, Engineering Excellence and Engineering Opportunities.

CALIFORNIA

PETALUMA: Trevor Lefler, Petaluma, $1,000, Engineering Excellence.

ILLINOIS

ALSIP: Michael Krydynski, Alsip, $1,000, Engineering Excellence.

AURORA: Hiedi Castellanos, Aurora, $2,000, Engineering Excellence and Engineering Opportunities.

AURORA: William Eggert, Aurora, $1,000, Engineering Excellence.

BATAVIA: Ryan Riordan, Batavia, $1,000, Engineering Excellence.

BUFFALO GROVE: Jocelyn Eckert, Buffalo Grove, $2,000, Engineering Excellence and Engineering Opportunities.

COLONA: Michael Locke, Colona, $2,000, Engineering Excellence and Engineering Opportunities.

CRYSTAL LAKE: Kathryn Cowlin, Crystal Lake, $1,000, Engineering Opportunities.

CRYSTAL LAKE: Allison Pohl, Crystal Lake, $2,000, Engineering Excellence and Engineering Opportunities.

DARIEN: Kendal Hill, Darien, $1,000, Engineering Excellence.

DEER PARK: Sarah Arnberger, Deer Park, $2,000, Engineering Excellence and Engineering Opportunities.

EAST MOLINE: Sara Kaalberg, East Moline, $2,000, Engineering Excellence and Engineering Opportunities.

EAST MOLINE: Ryan Wallace, East Moline, $1,000, Engineering Excellence.

ELGIN: Anne-Marie Marquez, Elgin, $2,000, Engineering Excellence and Engineering Opportunities.

ELMHURST: Jose Ponce, Elmhurst, $1,000, Engineering Opportunities.

GENESEO: Jarrod Dornfeld, Geneseo, $1,000, Engineering Excellence.

GENEVA: Timothy Matthiesen, Geneva, $1,000, Engineering Excellence.

GURNEE: Alan Hamlet, Gurnee, $1,000, Engineering Excellence.

HAMPSHIRE: Eric Smalley, Hampshire, incomine 1st year student, $1,000, Engineering Excellence.

HICKORY HILLS: Mark Schall, Hickory Hills, $1,000, Engineering Excellence.

LAKE ZURICH: Ryan Nolan, Lake Zurich, $1,000, Engineering Excellence.

LEMONT: Eric Breeze, Lemont, $1,000, Engineering Excellence.

LIBERTYVILLE: Ryan Laine, Libertyville, $1,000, Engineering Excellence.

LIBERTYVILLE: Robert Marr, Libertyville, $1,000, Engineering Excellence.

LIBERTYVILLE: Candice Swift, Libertyville, $2,000, Engineering Excellence and Engineering Opportunities.

LISLE: James Barron, Lisle, $1,000, Engineering Excellence,

MCHENRY: Christopher Crutchfield, McHenry, $2,000, Engineering Excellence and Engineering Opportunities.

MORTON GROVE: Joseph DeMonte, Morton Grove, $1,000, Engineering Excellence.

MUNDELEIN: Matthew Gerton, Mundelein, $1,000, Engineering Excellence.

NAPERVILLE: Sean Antony, Naperville, $1,000, Engineering Excellence.

NAPERVILLE: Matthew Herrmann, Naperville, $1,000, Engineering Excellence.

NAPERVILLE: Sean Parker, Naperville, $1,000, Engineering Excellence.

NAPERVILLE: Michael Sandercock, Naperville, $1,000, Engineering Excellence.

NAPERVILLE: Andrew Shaw, Naperville, $1,000, Engineering Excellence.

NORMAL: Brian Farris, Normal, $1,000, Engineering Excellence.

OAK LAWN: Gerald Scholl, Oak Lawn, $1,000, Engineering Excellence.

ORLAND PARK: Cameron Sadler, Orland Park, $1,000, Engineering Excellence.

PALATINE: Mark Wiemer, Palatine, $1,000, Engineering Excellence.

PEORIA: David Blanco, Peoria, $1,000, Engineering Excellence.

PEORIA: William Lindholm, Peoria, $1,000, Engineering Excellence.

PLAINFIELD: Eric Burknap, Plainfield, $1,000, Engineering Excellence.

ROCKTON: Kyle Swanson, Rockton, $1,000, Engineering Excellence.

SAINT CHARLES: Christy Engel, Saint Charles, $2,000, Engineering Excellence and Engineering Opportunities.

SCHAUMBURG: Michael Figiel, Schaumburg, $1,000, Engineering Excellence.

STERLING: Kathryn Douglas, Sterling, $1,000, Engineering Excellence.

STERLING: Brandon Rodriguez, Sterling, $2,000, Engineering Excellence and Engineering Opportunities.

WARRENVILLE: Branko Popovic, Warrenville, $1,000, Engineering Excellence.

WESTCHESTER: Cory Griffith, Westchester, $1,000, Engineering Excellence.

WHEATON: Russell McGowan, Wheaton, $1,000, Engineering Excellence.

WHEATON: Lauren TeGrootenhuis, Wheaton, $2,000, Engineering Excellence and Engineering Opportunities.

WHEATON: Elizabeth Yanney, Wheaton, $1,000, Engineering Opportunities.

WILMETTE: Charles Hargrave, Wilmette, $1,000, Engineering Excellence.

KANSAS

OLATHE: Daniel Cooper, Olathe, $1,000, Engineering Excellence.

PRAIRIE VILLAGE: Cameron Stanton, Prairie Village, $1,000, Engineering Excellence.

MINNESOTA

BURNSVILLE: David Pricco, Burnsville, $1,000, Engineering Excellence.

BYRON: Shayla Fawcett, Byron, $2,000, Engineering Excellence and Engineering Opportunities.

MAPLE PLAIN: Luke Miller, Maple Plain, $1,000, Engineering Excellence.

NEW HOPE: Erin Badali, New Hope, $2,000, Engineering Excellence and Engineering Opportunities.

ST. BONIFACIUS: Jean Ingelin, St. Bonifacius, $1,000, Engineering Opportunities.

WOODBURY: Nicholas Loudas, Woodbury, $1,000, Engineering Excellence.

NEBRASKA

ATKINSON: John Meusch, Atkinson, $1,000, Engineering Excellence.

OMAHA: John Berens, Omaha, $1,000, Engineering Excellence.

OMAHA: Brianna Brei, Omaha, $2,000, Engineering Excellence and Engineering Opportunities.

OMAHA: Dana Tabor, Omaha, $2,000, Engineering Excellence and Engineering Opportunities.

OMAHA: Dustin Van Horn, Omaha, $1,000, Engineering Excellence.

OMAHA: Chelsey Wood, Omaha, $1,000, Engineering Excellence.

OKLAHOMA

OWASSO: Nathan Kelly, Owasso, $1,000, Engineering Excellence.

TEXAS

HOUSTON: Angela McDaniel, Houston, $2,000, Engineering Excellence and Engineering Opportunities.

WISCONSON

BAYSIDE: Adriana Piziak, Bayside, $2,000, Engineering Excellence and Engineering Opportunities.

CEDARBURG: Joseph Dvorak, Cedarburg, $1,000, Engineering Excellence.

EAU CLAIRE: Derek Weissenburger, Eau Claire, $1,000, Engineering Excellence.

NEENAH: Timothy Schulz, Neenah, $1,000, Engineering Excellence.

OCONOMOWOC: Jessica Laing, Oconomowoc, $2,000, Engineering Excellence and Engineering Opportunities.

PARDEEVILLE: Nicholas Wissbaum, Pardeeville, $1,000, Engineering Excellence.

PORTAGE: Carla Ellis, Portage, $2,000, Engineering Excellence and Engineering Opportunities.

VERONA: Brennan Lentz, Verona, $1,000, Engineering Excellence.

WYOMING

CASPER: Andrew Temme, Casper, $1,000, Engineering Excellence.

STORY SOURCE: University of Iowa News Services, 300 Plaza Centre One, Suite 371, Iowa City, Iowa 52242-2500.

MEDIA CONTACT: Gary Galluzzo, 319-384-0009, gary-galluzzo@uiowa.edu