The University of Iowa
The University of Iowa News Services Home News Releases UI in the News Subscribe to UI News Contact Us

 

CONTACT: PETER ALEXANDER
300 Plaza Centre One
Iowa City IA 52242
(319) 384-0072; fax (319) 384-0024
e-mail: peter-alexander@uiowa.edu

Release: June 5, 2002  

Local Students Will Attend UI's All-State Music Camp June 9-15

More than 220 talented instrumentalists and vocalists of high-school and junior-high age will participate in the All-State Music Camp June 9-15 at the University of Iowa School of Music.  

The camp’s four large ensembles -- two concert bands, an orchestra and a mixed choir -- will present a free public concert at the end of the week’s activities, at 2 p.m. Saturday, June 15, in Hancher Auditorium on the UI campus.  

Local students from (name of school) attending the camp are: (names, grades and instruments listed below).  

As part of the music camp experience, distinguished conductors will lead the four major ensembles in their rehearsals and the June 15 concert. The gold Band will be directed by Col. (ret.) John Bourgeois, former conductor of the U.S. Marine Band in Washington D.C. The Black Band will be directed by Roxianne Classen, band director at Valley High School in West Des Moines and president of the Iowa Bandmasters Association.  

The orchestra will be conducted by William LaRue Jones, the conductor of the University of Iowa  Symphony. The chorus will be conducted by Timothy Stalter, director of choral activities at the UI.  

The All-State Music Camp is sponsored by the UI School of Music and directed by Kevin Kastens, who also directs the UI Hawkeye Marching Band. It offers a variety of musical experiences for talented young musicians who have completed grades 8-12. All participants were recommended by  their school music teachers.  

The musical instruction available at the camp is designed to go beyond that available to students their home schools. In addition to ensemble rehearsals and performances, classes are offered in music theory, music appreciation, class piano, madrigal literature, introduction to electronic music and music computer programs, choral and instrumental conducting, and double-reed making for oboe and bassoon players.

* * *

EDITORS: Receipt of this release indicates that young people from your readership participated in the 2002 All-State Music Camp at the UI School of Music. Information is listed alphabetically by town and high school, with Iowa towns listed first. After the town names, the name of the schools appear, followed by students’ names, instrument and grade in school. Please note that the information is listed as it came to Arts Center Relations.

 

IOWA

ALGONA: Algona High School -- Rachel Bottjen, junior, percussion

OB Laing Middle School -- Leslie Aboud, freshman, trumpet, soprano

AMES: Ames High School -- Scott Townsend, senior, baritone; Ames Middle School -- Walter Hyde, freshman, clarinet

ANAMOSA: Olin Consolidated School -- Ashley Fagen, freshman, trumpet; Kayla Fagen, freshman, clarinet

ANKENY: Ankeny High School -- Jennifer Gumm, junior, clarinet; Michael Ward, junior, saxophone

BENNETT: Bennett Community High School -- Robert Morris, sophomore, trombone, tenor

BETTENDORF: Bettendorf High School -- David Fisher, graduate, saxophone, cello; Evan Smith, senior, saxophone; Joseph Kopacz, senior, baritone, bass; Paul Trapkus, sophomore, violin; Pleasant Valley High School -- Noah Alvarado, senior, trumpet; Elise Johnson, freshman, horn, soprano; Lisa Jones, freshman, alto; Casey Kuhn, senior, tenor; Molly Kuhn, freshman, oboe, soprano; Timothy Phelan, sophomore, trombone; Rachel Rice, junior, alto

BLUEGRASS: Walcott Intermediate School -- Mairin Burke, freshman, violin

BURLINGTON: Burlington High School -- Allison Francis, sophomore, horn; Molly Pratt, junior, viola; Horace Mann Jr High School -- Taylor Buhmeyer, freshman, trumpet; Kyle Dick, freshman, clarinet; Jermey Hopp, freshman, saxophone; Charlie Pratt, freshman, cello

BURT: Algona Community High School -- Grant Lavrenz, sophomore, tuba, tenor; Melissa Rahe, junior, clarinet

CARROLL: Carroll High School -- Amanda Malin, junior, saxophone

CEDAR FALLS: Northern University High School -- Hannah Buck, sophomore, soprano; Elena Rodriguez, sophomore, flute

CEDAR RAPIDS: Kennedy High School --  Kevin Owens, senior, trombone; Jennifer Tangeman, senior, flute; Linn-Mar High School -- Lauren Brown, sophomore, soprano; Jennifer Clem, freshman, clarinet; David Neff, senior, horn; Lisa Steiner, senior, flute; Xavier High School -- Lisa Schneider, junior, flute

CENTERVILLE: Howar Jr High School -- Hilary Foster, freshman, oboe

CHARLES CITY: Charles City High School -- Mychal Schweizer, sophomore, oboe, soprano

CHELSEA: South Tama High School -- Stephanie Johnson, senior, clarinet, soprano

CLEAR LAKE: home schooled -- Sarah Schnoebelen, sophomore, flute

CORALVILLE: Northwest Jr High School -- Sasha Bissell, freshman, viola; Janice Kim, freshman, flute; Jason Yu, eighth grade, violin; Regina High School -- Eric Ratliff, senior, clarinet, bass; Eric Smith, eighth grade, trombone; West High School -- Kjersten Arthur, senior, flute, soprano; Noorie Choi, sophomore, flute; David DuBois, junior, cello; Dana Hartman, senior, clarinet; Asale Hubbard, junior, oboe; Krishna Iyer, senior, violin; Grace Lee, sophomore, flute; James Pitcher, freshman, clarinet; Sara Pitcher, senior, clarinet; Jea Young Min, graduate, violin; Tom Yu, junior, clarinet

COUNCIL BLUFFS: Lewis Central High School -- Krista Wickersham, junior, oboe

CRAWFORDSVILLE: Waco High School -- Amanda Butler, senior, soprano

CRESCENT: Abraham Lincoln High School -- Harlan Muir, senior, saxophone

DAVENPORT: Davenport Central High School -- Ellen Kloppenborg, sophomore, violin; Davenport West High School -- Emily, Goebel, junior, clarinet; JB Young Intermediate -- Zachary Becker, freshman, trumpet, tenor, Wood Intermediate -- Jonathan Yackley, freshman, viola

DECORAH: Decorah High School: Ian Ellickson, junior, saxophone

DES MOINES: Hoover High School -- Jordana Andre, sophomore, trombone; Lincoln High School -- Amanda Goepferich, senior, horn, french horn; Roosevelt High School -- Matthew Pokorny, senior, horn; Kathryn Spitler, junior, bassoon

DONNELLSON: Central Lee High School -- Ian Mays, sophomore, bass

DUBUQUE: Hempstead High School -- Ryan Skoug, senior, baritone

ESTHERVILLE: Estherville Lincoln High School -- Taylor Olson, junior, clarinet, tenor

FAIRFAX: Prairie Middle School -- Anna Martin, freshman, alto; Prairie High School -- Tyler Martin, junior, bass

FOREST CITY: Forest City High School -- Leighanna Rutt, freshman, oboe

FREDERIKA: Tripoli Community High School -- Allyson Fisher, junior, clarinet

GLENWOOD: Glenwood Community High School -- Mary Barrett, junior, soprano

GRINNELL: Grinnell Middle School -- Jennifer Johnson, freshman, trumpet, soprano; Samantha Newport, freshman, trumpet

HUXLEY: Ballard Community High School -- Nels Dovre, sophomore, horn, cello

IOWA CITY: City High School -- Nicolas Alt, sophomore, clarinet; Daniel Babb, senior, clarinet; Joshua Beckermann, sophomore, percussion; Hanne Bursch, junior, cello; William Carrillo, sophomore, percussion; Meredith Clougherty, sophomore, cello; Nicholas Coffman, sophomore, bass; Benjamin DiPardo, sophomore, saxophone; Hannah Doerge, sophomore, viola; Krista Dotzel, sophomore, viola; Sarah Droessler, junior, clarinet; Elizabeth Ehly, sophomore, clarinet; Charissa Hamel, junior, bassoon, soprano; Robert Hansen, junior, viola; Rachel Hansen, sophomore, violin; Stephanie Krob, eighth grade, clarinet; Samuel Leohr, junior, bass; Nicole McDonough, sophomore, flute, soprano; Darren McNabb, senior, percussion; Carolyn Minchk, junior, cello; Morgan Nicholson, sophomore, flute; Phillip Pierick, sophomore, saxophone; Kirsten Reimann, sophomore, cello; Colin Richenbacher, sophomore, percussion; Jordan Smellie, sophomore, bass; Julia Snider, junior, clarinet; Susannah Snider, junior, saxophone; Kelly Sobaski, freshman, bassoon; Collin Sondergard, sophomore, tuba; Amy Spilger, junior, clarinet; Kathleen Troughton, senior, flute; Heaven Tutson, senior, alto; Messiah Tutson, sophomore, bass; Lara Voigt, junior, alto

Northwest Jr High School -- Taehyun Ahn, freshman, clarinet; Lauren Baker, freshman, clarinet, violin; Eric Bishop, freshman, horn; Jacqui Carrington, freshman, flute; Jeremy Gussin, eighth grade, tenor; Margaret Hlebowistsh, freshman, flute, soprano; Katherine Hubbard, freshman, flute; Matthew Kazinka, eighth grade, trombone; Daniel Novak, freshman, trombone, cello; Carly Levitz, eighth grade, trumpet, alto; Lauren Levitz, freshman, clarinet; Kelli Parsons, freshman, clarinet; Bernice Thommandru, freshman, saxophone; Allen Williamson, freshman, trombone; Braden Wilder, freshman, tuba; Katherine Wilson, freshman, clarinet; Emily Xiong, freshman, flute

Regina Jr High School -- Rianna Cohen, freshman, flute

Solon Jr High School -- Allison Carroll, freshman, clarinet

Solon High School -- Gayle Donohue, sophomore, oboe, alto

Southeast Jr High School -- Caleb Calkins, freshman, tuba; David Covington, eighth grade, tenor; Marielle Cramer, freshman, violin; Lindsey Diggelmann, freshman, oboe; Megan Drollinger, freshman, violin; Deborah Estin, freshman, soprano; Jared Gehrs, freshman, oboe; Dorothea Hamel, freshman, viola; Carlye Hileman, eighth grade, bass; David Ketterer, viola; Quinn Knobbe, eighth grade, bass; Molly Leohr, freshman, flute; Jesse Libra, eighth grade, violin; Elizabeth Martin, eighth grade, violin; Anna McNabb, freshman, flute; Kristen Nerad, freshman, horn; Katherine Ovrom, violin; Tait Peterson, eighth grade, percussion; Emilia Sawada, eighth grade, clarinet, alto; Taylor Seemuth, eighth grade, cello; Samantha Sidwell, eighth grade, cello; Jeffrey Sondergard, freshman, percussion; Kelsey Teale, freshman, saxophone; Mark Tucker, freshman, trumpet, saxophone

West High School -- David Bertolatus, senior, percussion; Skye Carrasco, senior, soprano; Tyler Hendrickson, junior, viola; Miha Hwang, junior, flute; Phil Kim, junior, horn; Tara Meade, junior, flute, alto; Clarence Mathis, junior, percussion; Jessica Mehegan, sophomore, clarinet; Nicole Novak, junior, violin; Elke Reynolds, sophomore, violin; Emily Segar, sophomore, violin; Amanda Snodgrass, sophomore, violin; Kristian Thompson, sophomore, trombone

Home schooled -- Sarahe Gorashi, junior, soprano

LEMARS: Lemars Community High School -- Timothy Hanson, sophomore, trombone, bass

MAQUOKETA: Maquoketa Community High School -- Andrew Hamilton, junior, clarinet;

Maquoketa Middle School -- Shawna Merrick, freshman, bassoon

MARION: Linn-Mar High School -- Jennifer Denk, sophomore, clarinet; Nathan Miller, sophomore, tuba; Collette Skoda, freshman, clarinet; Ryne VanHorn, senior, flute

MASON CITY: John Adams Middle School -- Spencer Dunlap, freshman, trumpet

MYSTIC: Howar Jr High School -- Jennifer Acheson, freshman, flute

NORTH LIBERTY: Northwest Jr. High School -- Ngaire Honey, freshman, viola

ORANGE CITY: M-Oc/Floyd Valley High School -- Amanda Van Wechel, junior, clarinet

OSAGE: Nora Spring Rock Falls High School -- Andrew Sprung, senior, clarinet

OSKALOOSA: Oskaloosa High School -- Deirdre Meredith, junior, horn

PARKERSBURG: Aplington-Parkersburg High School -- Bryant Voss, sophomore, tuba

PELLA: Pella Community High School -- Brianna Garrard, sophomore, violin; Megan McCombs, junior, soprano

Pella Middle School -- Cole Gullien, freshman, cello; Kate Sadler, freshman, violin

ROCKFORD: Maria Staudt, sophomore, soprano

SIOUX CITY: East High School -- Seth May-Patterson, sophomore, trumpet, viola

SOLON: Iowa City High School -- Katherine Chapman, sophomore, flute; Solon High School -- Cheryl Poduska, junior, clarinet, alto; Southeast Jr High School -- Sarah Chapman, eighth grade, oboe

STORM LAKE: St Mary's High School -- Samuel Becker, junior, trombone, violin

TAMA: South Tama High School -- Amy Bolen, junior, clarinet

TOLEDO: South Tama County High School -- Malynda Chizek, senior, flute

WAUKON: Allamakee Jr High School -- Melissa Smed, freshman, soprano

WAVERLY:  Waverly-Shell Rock High School -- Michell Dittmer, junior, horn; Sara Frantum, junior, clarinet; Jacob Yochum, junior, saxophone

WAYLAND: Waco High School -- John Piper, senior, tenor

WELLMAN: Mid-Prairie High School -- Kassandra Fisher, junior, saxophone; Emily Stout, junior, saxophone, alto

WEST DES MOINES: Valley High School -- Joshua Waymire, junior, tuba

WEST LIBERTY: West Branch High School -- Jamison Harms, junior, trombone

WHITTEMORE: Algona High School -- Dustin Schmidt, sophomore, horn, tenor; Kaitlyn Vaske, junior, percussion, soprano; Angela Wichtendahl, junior, flute

 

FLORIDA

FT. MYERS: Cypress Lake Middle School -- Daniel Johnson, freshman, horn

 

ILLINOIS

ARLINGTON HEIGHTS: Wheeling High School -- Amanda Moninski, senior, percussion

LOMBARD: Glenbard East High School -- Samantha Didier, sophomore, oboe

PORT BYRON: Silvis Jr High School -- America Bawden, freshman, clarinet

SILVIS: Aldrin Jr High School -- Hannah Woodard, freshman, clarinet

STERLING: Sterling High School -- Benjamin Schantz, sophomore, violin

TAYLOR RIDGE: Rockridge High School -- Joshua Youngs, sophomore, baritone, bass

WHEELING: Wheeling High School -- Jessica Lorenz, junior, oboe

 

NEBRASKA

LINCOLN: Lincoln High School -- Kristen Pudenz, senior, horn

 

NEW JERSEY

JACKSON: Home schooled -- Emily Kasiske, freshman, cello