The University of Iowa
The University of Iowa News Services Home News Releases UI in the News Subscribe to UI News Contact Us

CONTACT: PETER ALEXANDER
300 Plaza Centre One
Iowa City IA 52242
(319) 384-0072; fax (319) 384-0024
e-mail: peter-alexander@uiowa.edu

Release: Dec. 27, 2002

LOCAL STUDENT IS HEADING TO THE 2003 ORANGE BOWL WITH THE HAWKEYE MARCHING BAND

(Name) of (hometown) is going to the FedEx Orange Bowl as a member of the University of Iowa Hawkeye Marching Band. (Name) is a (class standing) at the UI and plays the (instrument) with the band.

The band will take 230 students to Miami for the Jan. 2 game between the UI and the University of Southern California. Students in the Hawkeye Marching Band hail from 88 communities in Iowa, 39 in Illinois, and other states in the Midwest. The band performs under director Kevin Kastens, a member of the UI School of Music faculty.

The band will depart from Cedar Rapids early on the morning of New Year’s Eve. The full band will perform for the FedEx Orange Bowl Halftime Show, as well as the Junior Orange Bowl Parade on New Year’s Eve, the “Hawkeye Huddle” at the Miami Beach Convention Center on Jan. 1, the Publix Ultimate Tailgate Party before the game, and other events. A pep band will also be on hand for several special events, including the AT&T Wireless Orange Bowl Coaches Luncheon on Jan. 31.

Kastens is associate professor of music and assistant director of bands at the UI. He directs the Hawkeye Marching Band and the Concert Band, teaches band arranging and marching band techniques, and is the director of the All-State Music Camp.

Before coming to the UI in 1998 Kastens served five years at the University of Missouri, where he directed the marching band and the Symphonic Band and taught several music education courses. He also served as assistant director of bands at Indiana University (1987-93) and was a high school band director in the northwest suburbs of Chicago.

Kastens has presented workshops and clinics on marching band techniques and computer drill design and appeared as guest conductor throughout the Midwest and Canada. He has had numerous articles published on instrumental music education in The Instrumentalist and other professional publications. A leader in the field of computer-assisted marching band drill design, he helped develop “Drill Quest,” a drill-writing software program

* * *

NOTE TO EDITORS: Receipt of this release indicates that a student from your community or readership area is a member of the 2002-2003 UI Hawkeye Marching Band. Students’ names are listed below, alphabetically by hometown, with Iowa hometowns listed first. After each hometown name, the listing provides each student’s name, class standing at the UI, and the instrument the student plays in the band. Please note that these listings are based on information provided by the students; some listings may not be complete. Editors are also advised to check the hometown listings of all communities in their region.

IOWA

ALGONA: Geoff Buchanan, senior, sousaphone; Andy Peterson, senior, trombone; Joshua Toenges, freshmen, trombone; Katie Murphy, sophomore, piccolo
ANAMOSA: Clay June, freshmen, sousaphone; Kory Stiffler, senior, trombone
ANKENY: Mallory Sharp, junior, clarinet
ATLANTIC: Lindsey Everhart, piccolo, senior; Sydney Everhart, sophomore, piccolo
BAXTER: Malena Brunner, sophomore, clarinet
BETTENDORF: Jessica Bickford, freshmen, piccolo; Jaime Ciccotelli, sophomore, mellophone; Kelly Enstrom, freshmen, piccolo; David Fisher, freshmen, saxophone; Mara Gwin, freshmen, sousaphone; Marinan Kasper, senior, piccolo
BONDURANT: Michael Ihde, senior, saxophone; Kristina Malmanger, sophomore, trumpet
BURLINGTON: David Ancelet, senior, baritone; Angela Brockett, freshmen, saxophone; Nic Champagne, junior, drumline; Tim Champagne, senior, drumline
BURT: Crystal McGuire, junior, mellophone
CARTER LAKE: Becca Moore, freshmen, saxophone
CEDAR FALLS: Sofia Michalicek, sophomore, trumpet
CEDAR RAPIDS: Renee Black, sophomore, piccolo; Andy Brimeyer, freshmen, trumpet; Megan Drahos, senior, mellophone; Julie Jackson, senior, mellophone; Jill Jackson, junior, sousaphone; Jeff McMahan, sophomore, baritone; Steve Overbeck, freshmen, trumpet; Philip Wiseman, trumpet
CENTER POINT: Matt Burns, senior, saxophone
CENTRAL CITY: Sarah Liegl, sophomore, saxophone
CHARLES CITY: Joe Fisher, freshmen, drumline; Jennifer Friedrich, junior, piccolo; Kira Laffe, sophomore, clarinet; Carly Schweizer, sophomore, clarinet; Adam Schwickerath, senior, drumline
CLEAR LAKE: Wade Jinkinson, freshmen, baritone
CLINTON: Jeffrey Kopp, freshmen, drumline; Amy Letcher, sophomore, baritone; Molly Phelan, senior, saxophone
CLIVE: Nicki Griffin, junior, piccolo
CORALVILLE: Sam Edsill, freshmen, drumline; Hans Hochstrasser, junior, trumpet; Ashley Jogerst, sophomore, drumline; Joanna Malott, sophomore, clarinet; Keith Turner, freshmen, saxophone
COUNCIL BLUFFS: Travis Petersen, freshmen, trombone; Trevor Petersen, freshmen, saxophone; Bill Schierbrock, freshmen, baritone
CRESCO: Jennifer Kreitzer, junior, trombone; Todd Rosendahl, drumline
CRESTON: Megan Allen, sophomore, saxophone
DAVENPORT: Yvonne Heller, sophomore, saxophone, Andrew Kopf, freshmen, clarinet; Adam Page, freshmen, trumpet; Martha Serianz, freshmen, baritone
DENVER: Andy Harringa, sophomore, saxophone
DES MOINES: David Arthur, junior, drumline; Chris Cass, junior, drumline; Ben Lozano, sophomore, saxophone; Jennifer Maser, senior, piccolo; Travis Schott, sophomore, baritone
DEWITT: Matt Johnson, senior, sousaphone
DONNELLSON: Emily Schwartz, freshmen, trumpet
DOUDS: Rachelle Grandond, drumline
DUBUQUE: Kelsey Burman, junior, clarinet; Katie Ford, senior, drumline; Jacob Gassman, senior, sousaphone
DURANGO: Derek Bussan, junior, saxophone
DYERSVILLE: Kearn Kirkwood, junior, sousaphone
ELDORA: Matthew Smith, junior, trombone
ELDRIDGE: Nick Mixdorf, freshmen, trombone
EVERLY, Michelle Biederman, senior, trombone
FAIRFIELD: Patrick Davis, sophomore, piccolo
FORT DODGE: Ashley Bratland, sophomore, mellophone
GLADBROOK: Jessica Reese, sophomore, trumpet
HAWARDEN: Sarah Wood, freshmen, saxophone
HOLSTEIN: Mikel Brandhorst, junior, trumpet
INDEPENDENCE: Sarita Dave, sophomore, clarinet; Leah Ledtje, freshmen, trumpet
INDIANOLA: Dan Ades, freshmen, trombone; Justin Davey, sophomore, drumline; Meghan McDonough, freshmen, trumpet;
IOWA CITY: John Chai, freshmen, trombone; Tim Davis, sophomore, baritone; Hank Diggelmann, senior, trumpet; Kris Graves, freshmen, clarinet; Mike Hagen, senior, trumpet; Amy Jetter, sophomore, clarinet; Allison Jones, freshmen, clarinet; David Kistenmacher, sophomore, trombone; Chris Lewis, sophomore, piccolo; Jeremy Miller, sophomore, clarinet; Amanda Ross, sophomore, mellophone; Pat Snyder, freshmen, trombone
JOHNSTON: Rick Dawson, mellophone; Aimee Kempf, freshmen, clarinet
KEOTA: Jill Bader, sophomore, clarinet
LAMOTTE: Jacob Vrotsos, freshmen, trombone
LAURENS: Leia Barrett, freshmen, saxophone
LEMARS: Blake Lubinus, junior, trumpet; Beth Renken, sophomore, trumpet
LYNNVILLE: Ben Terpstra, sophomore, trombone
MADRID: Dan Terrell, freshmen, trumpet
MANCHESTER: Cindy Mickens, freshmen, saxophone; Zach Spittler, freshmen, trumpet
MARION: Michelle Colton, freshmen, drumline; Jenny Lange, junior, saxophone; Jessica Scheer, freshmen, clarinet; Stephanie Wagoner, drumline
MITCHELLVILLE: Laura Payne, senior, clarinet
MUSCATINE: Laura Collier, freshmen, piccolo; Jeff Hammer, junior, sousaphone; Brad Hansen, freshmen, trombone; Aaron Turner, freshmen, trumpet; Adam Turner, junior, trombone
NEWTON: Kenny Kessler, senior, trombone
NORTH LIBERTY: Nile Dusdieker, senior, drumline; Anthony Jensen, freshmen, trumpet
NORWALK: Amanda Lundberg, senior, mellophone; Diana Reed, freshmen, Golden Girl
OELWEIN: Kristopher Rechkemmer, freshmen, saxophone; Karla Saur, freshmen, trumpet
OSKALOOSA: Matthew Dean, sophomore, trombone; Dameon Place, sophomore, saxophone; Brad Sandor, sophomore, trumpet
PARNELL: Chad Weldon, junior, trumpet
PEOSTA: Amber DeHoff, freshmen, piccolo
PLEASANT HILL: John Kinzer, senior, sousaphone
RICEVILLE: Kendall Allen, senior, baritone
RIVERSIDE: Michael Strabala, senior, saxophone
RUDD: Timothy Brandau, freshmen, saxophone
RUTHVEN: Paul Nelson, freshmen, trumpet; Molly Pettit, sophomore, trumpet
RYAN: April Gaffney, senior, trumpet
SERGEANT BLUFF: Megan Riker, freshmen, trumpet
SHELLSBURG: Kim Coe, junior, trumpet
SHENANDOAH: Adam Sondag, freshmen, sousaphone
SIOUX CITY: Kyle Merry, sophomore, trumpet
SOLON: Theresa Anderson, freshmen, trumpet; Jena Lorence, freshmen, piccolo; Daphne Nelson, freshmen, clarinet
SPENCER: Isaac Schlichtemeier, junior, trombone
SPIRIT LAKE: Jeff Backerman, freshmen, mellophone
STATE CENTER: Jenell Nyberg, freshmen, trumpet
STORM LAKE: Rachel Otto, senior, piccolo
TABOR: Lee Falkena, freshmen, trumpet
TOLEDO: Maja Campbell, junior, clarinet
URBANDALE: Marcy Card, sophomore, saxophone; Katie Doherty, freshmen, piccolo; Alyson Girard, freshmen, clarinet; Mike Newton, freshmen, trumpet; Abigail Stork, senior, trombone
VAN HORNE: Josslyn Hlas, freshmen, saxophone
VENTURA: Amy Kaduce, freshmen, mellophone
WASHINGTON: Alicia Fredrick, sophomore, drumline
WATERLOO: Jarod Peters, sophomore, trombone; Mike Pollock, senior, drumline
WEST BRANCH: Helen Fuller, senior, baritone
WEST DES MOINES: Ryan Dunn, freshmen, trumpet; Jackie Hockett, senior, trombone; Jon Jewell, freshmen, sousaphone; Nicholas McCleish, junior, trumpet; Eddie Robinson, senior, baritone
WILLIAMSBURG: Jennifer Jones, freshmen, piccolo; Ashlee Tanke, sophomore, trumpet
WILTON: Kimberly Walker, junior, trumpet
YARMOUTH: Ryan Bloomberg, freshmen, saxophone

ILLINOIS

BARRINGTON: Mike Moehlmann, drumline
BUFFALO GROVE: Paige Lonis, freshmen, mellophone
CAROL STREAM: Stephanie Hynes, junior, piccolo
CHICAGO: Jana Campbell, sophomore, clarinet
COAL VALLEY: Zack Morton, freshmen, trombone
CRYSTAL LAKE: Dean Lales, sophomore, trombone
DOWNERS GROVE: Jeff Cramm, freshmen, drumline
EFFINGHAM: Dodzi Dzakuma, sophomore, sousaphone
ELMHURST: Daniel Sorce, senior, clarinet
FLOSSMOOR: Laura Weaver, freshmen, trombone
FRANKFORT: John Connor, freshmen, sousaphone
GENESEO: Brett Barker, freshmen, saxophone
GLENVIEW: Audrey Kopera, sophomore, piccolo; Aurelia Pearson, sophomore, trombone
GRAYSLAKE: Sarah Klugiewicz, sophomore, piccolo
HAZEL CREST: Kia Bryant, senior, piccolo
HICKORY HILLS: Matthew Palella, freshmen, saxophone
HOMEWOOD: Justin Kvedaras, freshmen, baritone
LIBERTYVILLE: Corinne Bees, freshmen, mellophone; Leila Sjoholm, sophomore, baritone
LOCKPORT: Meghan Fulton, senior, mellophone
LOMBARD: Caitlin Kankovsky, junior, trombone
MACOMB: Ben Wise, junior, baritone
MARENGO: Adam Carlson, junior, trumpet
MORTON: Erin Collins, sophomore, piccolo
MUNDELEIN: Matt Farmer, sophomore, trumpet
NAPERVILLE: Sara Haack, freshmen, piccolo; Sarah Heller, junior, mellophone; Scott Jastrow, freshmen, baritone; Shelley May, freshmen, drumline; Matt Olson, sophomore, sousaphone
NEW LENOX: Mark Anderson, freshmen, drumline
PALATINE: Hollis Gorski, sophomore, mellophone
PARK FOREST: Doug Krupa, sophomore, mellophone
PEORIA: Joe Kleppe, sophomore, trombone; Brianna Maras, sophomore, piccolo; Samuel Plott, freshmen, saxophone
QUINCY: Laura Atterberg, junior, mellophone; Ragan Mena, senior, baritone; John Wellman, sophomore, sousaphone
RIVERWOODS: Pres Maxson, senior, drum major
ROCK ISLAND: Mike Bernas, junior, sousaphone
ROLLING MEADOWS: Molly Ardell, junior, clarinet; Sara Boucher, freshmen, saxophone
SCHAUMBURG: Renee Good, freshmen, clarinet
SKOKIE: Cathy Beederman, freshmen, trumpet
ST. CHARLES: Kim Noble, freshmen, piccolo
STERLING: Dan Hanlon, sophomore, drumline
VILLA PARK: Mike Ioriatti, senior, drumline
WILLOW SPRINGS: Abby Kucharski, freshmen, clarinet

MINNESOTA

PLYMOUTH: David Dvoskin, freshmen, trumpet

MISSOURI

PARKVILLE: Mona Haeker, junior, piccolo
ST. LOUIS: Kimberly Semsar, junior, saxophone

VIRGINIA

ARLINGTON: Elizabeth Eder-Moreau, freshmen, clarinet