The University of Iowa
The University of Iowa News Services Home News Releases UI in the News Subscribe to UI News Contact Us

 

CONTACT: PETER ALEXANDER
100 Old Public Library
Iowa City IA 52242
(319) 384-0072; fax (319) 384-0024
e-mail: peter-alexander@uiowa.edu

Release: June 13, 2000

Local students participate in All-State Music Camp concerts at UI

IOWA CITY, Iowa -- Nearly 230 talented instrumentalists and vocalists of high-school and junior-high age are participating in the All-State Music Camp June 11-23 at the University of Iowa School of Music.

Local students from (name of school) attending the camp are: (names, grades and instruments listed below). They are students of (name of teacher(s)).

The camp's large ensembles -- the concert bands, orchestra and mixed choir -- will present their concerts at 2 p.m. Saturday, June 17 and at 7 p.m. Friday, June 23 in Hancher Auditorium. The jazz bands and madrigal/jazz choir will present a concert at 8 p.m. Wednesday, June 21 in Clapp Recital Hall.

All music camp concerts are free and open to the public.

The top band, the Gold Band, will be directed by Joseph Manfredo of Eastern Illinois University in Charleston, Ill. and Richard Miles of Morehead State University in Morehead, Ky. The bands for younger students, the Red Band and Black Band, will be directed by four outstanding Iowa and Illinois band directors: Dan Anderson of North Scott High School in Eldridge, Iowa; Tony Garmoe of Valley High School in West Des Moines; Alan Greiner of Jefferson-Scranton High School in Jefferson, Iowa; and Andrew Mast of Saint Ambrose University in Davenport.

The orchestra will be conducted by Joseph Giunta from the Des Moines Symphony and William LaRue Jones, the conductor of the University of Iowa Symphony.

The chorus will be conducted by David Rayl from the University of Missouri in Columbia and Timothy Stalter of the UI. The madrigal/jazz choirs will be conducted by Kevin Kriegel, director of the UI Old Gold Singers.

The jazz bands will be led by John Rapson, head of the jazz program at the UI School of Music, and Rich Medd from West High School in Iowa City.

The All-State Music Camp is sponsored by the UI School of Music and directed by Kevin Kastens, who also directs the UI Hawkeye Marching Band. It provides a variety of performing experiences for talented young musicians who have completed grades 8-12. All participants were recommended by their school music teachers.

In addition to the ensemble rehearsals and performances, classes are offered in music theory, music appreciation, musical forms and ideas, organ, jazz improvisation, choral and instrumental conducting, and double-reed making for oboe and bassoon players. Many students also take private lessons with UI artist-teachers.

EDITORS: Receipt of this release indicates that young people from your readership area are participating in the 2000 All-State Music Camp at the UI School of Music. Information is listed alphabetically by town and high school, with Iowa towns listed first. After the town names, the name of the schools appear, followed by students' names, grade in school and their instrument or voice type. Please note that soprano, alto, tenor, baritone and bass all refer to voice types; the instruments baritone horn and string bass are specified. When available, local teachers' names have been given at the end of each school's listing. Editors are advised that listings are based in part on information provided by the students; school names may not be consistent, and you should check the listings for all home towns in your area. We apologize for any inconvenience this may cause.

IOWA

ALGONA:
Algona High School -- Erica Hellmich, sophomore, percussion; Erik Johnson, sophomore, saxophone (John Aboud)

AMES:
Ames High School -- Scott Townsend, sophomore, euphonium (Homer Gartz)

ANKENY:
Ankeny High School -- Mallory Sharp, junior, bassoon (Paul Brizzi)

BELLEVUE:
Bellevue High School -- Derek Monner, senior, tenor (Mary Reed)

BETTENDORF:
Pleasant Valley High School -- Noah Alvarado, sophomore, trumpet; Casey Kuhn, sophomore, trombone and bass; Kelly Kuhn, senior, soprano (Drew Anderson)

BRYANT:
Northeast Community High School -- Kelly Bielenberg, junior, saxophone

BURLINGTON:
Burlington High School -- Jessica Cook, junior, flute; Evan Pratt, junior, violin (Claudia Lyons; Derrick Murphy)

CALAMUS:
Calamus-Wheatland High School -- Alena Green, senior, trumpet (Nate Rickards)

CARLISLE:
Carlisle High School -- Amy Shipley, sophomore, clarinet (Steve Keller)

CEDAR FALLS:
Cedar Falls High School -- Daniel Richardson, senior, bass (Susan Beasley)

CEDAR RAPIDS:
Prairie High School -- Katie Sullens, senior, oboe (Craig Aune)

Washington High School -- William Hanson, senior, clarinet; Eric Ponto, junior, clarinet (James Wright)

CENTERVILLE:
Centerville High School -- Crystal Tracy, senior, tuba (Jason Plosch)

CLEAR LAKE:
Ventura High School -- Ashley Andreas, junior, flute; Abby Wind, sophomore, horn (Nate Benzing)

CLINTON:
Clinton High School -- Louise Gassman, senior, soprano; Amy Letcher, graduate, euphonium; Jaclyn Tadlock, junior, alto (Karl Rohwer, David Gaulrapp)

CLIVE:
Valley Southwoods High School -- Constantine Chamat, sophomore, trombone and bass

CORALVILLE:
Northwest Junior High School -- Erin Bergman, freshman, horn; Jae Choi, freshman, clarinet; Jennifer Claeys, freshman, clarinet; Asale Hubbard, freshman, violin; Elizabeth Huntley, freshman, flute; Courtney Kelley, freshman, saxophone; Emily Kuehl, freshman, violin; Daniel Sorenson, freshman, trumpet (Greta Reynolds, Jerry Zinn)

West High School -- Amanda Aley, senior, horn; Kjersten Arthur, sophomore, flute; Krishna Iyer, sophomore, violin; Ashley Jogerst, senior, percussion; Maureen Kieso, sophomore, flute; Libby Kuehl, graduate, oboe; Rachel McRoberts, senior, flute; Anne Myers, sophomore, soprano; Andrea Parrott, junior, trombone; Liz Pennington, senior, trumpet; Elayne Pregon, junior, flute; Emily Rod, junior, tuba; Yue Sun, senior, flute; Douglass Weiss, sophomore, trumpet (Wayne Thelander, Zachary Durlam, Robert Medd)

COUNCIL BLUFFS:
Abraham Lincoln High School -- Michael Engstrom, senior, trombone (Terry Hanslik)

Thomas Jefferson High School -- Amanda Phillips, junior, viola (Brenda Copeland)

DAVENPORT:
Bettendorf High School -- Joseph Kopacz, sophomore, euphonium (Michael Green)

Central High School -- Cherie Gere, graduate, saxophone; Dillon Smith, junior, violin;
Tyler Smith, junior, double bass (Charles Abplanalp, Ted Reicher)

Sudlow Intermediate School -- Lily Arbisser, freshman, horn and soprano (Alan Guss)

DES MOINES:
East High School -- Debbie Montis, senior, flute (Mark Hawkins)

Hoover High School -- Robert Ward, senior, saxophone (Richard Stendel)

Lincoln High School -- Joseph Fletcher, sophomore, percussion and bass; Nathan Whitlow, sophomore, trumpet (Rich Ashby)

Roosevelt High School -- Benjamin Lozano, senior, saxophone (Treg Marcellus)

Saydel-Woodside Middle School -- Ryan Burbank, freshman, trombone and tenor; Timothy Martin, freshman, tuba and bass (Lynn Lange)

DEWITT:
Central Clinton High School -- Sara Rogis, senior, oboe (Edward McMahon)

DUBUQUE:
Dubuque Senior High School --Emma Davis-Oeth, sophomore, cello (Ann Durchow)

Wahlert High School -- Timothy Walker, junior, clarinet (Richard Traylor)

ELDORA:
Eldora-New Providence High School -- Chelsea Clock, senior, soprano; Kendra Schaa, junior, flute, Anne Stevens, junior, alto (Andrew Buttermore, Betty Collins)

ELDRIDGE:
North Scott High School -- Jacob Mohr, sophomore, trombone; Rebecca Scheetz, senior, trombone (Dan Anderson)

FAYETTE:
West Central-Maynard -- Taryn Weaver, freshman, clarinet (Richard Scheffel)

FORT DODGE:
St. Edmond High School -- Ashley Bratland, senior, clarinet (Deborah Fletcher)

HILLS:
Northwest Junior High School -- Adam Culver, freshman, trumpet; David Wilkinson, eighth grade, percussion (Jerry Zinn)

INDIANOLA:
Norwalk Middle School -- Cody Eklov, freshman, trumpet (Jeffrey Hellman)

IOWA CITY:
City High School -- Brook Acarregui, sophomore, violin; Daniel Babb, sophomore, clarinet, John Chai, junior, trombone; Michael Covington, sophomore, percussion and tenor; Jonathan Fell, sophomore, bass; Andrew Ferguson, sophomore, cello; Brandon Fiagle, junior, saxophone; Erika Finken, sophomore, violin; Cesarina Fuortes, sophomore, flute; Christopher Gilliand, graduate, saxophone; Emmet Hanick, sophomore, bass; Will Hutchcroft, sophomore, cello; Daniel Kolen, sophomore, trombone; Stephanie Ma, junior, clarinet; Christine Mastalio, sophomore, violin, Darren McNabb, sophomore, percussion; Sven Nelson, junior, percussion; Alexander Nerad, sophomore, trumpet; Sumaster Newell, senior, bass; Laura Newton, sophomore, violin, Charles Schutte, sophomore, tuba; Devin Seemuth, sophomore, alto; Megan Smith, junior, viola; Kathleen Troughton, sophomore, flute; Heaven Tutson, sophomore, alto; Christian Williams, sophomore, viola (Gregory Grove, William Pringle, Steve Stickney, Candace Wiebener)

Iowa Mennonite School: Johanna Bontrager, junior, saxophone and alto (Bradley Kauffman)

Northwest Junior High School -- Molhim Bilal, eighth grade, saxophone; Katie DePrenger, freshman, alto; Alex Dietz, freshman, trombone; Benjamin Dellsperger, freshman, trumpet; Rachel Donahoe, freshman, violin; Meredith Drake, eighth grade, viola; Gregory Found, freshman, trumpet; Sarah Gordon, freshman, saxophone; Kathleen Hession, eighth grade, clarinet, soprano/alto; Brian Jones, freshman, trumpet; Mia Kahn, eighth grade, clarinet; Jamie Kastens, freshman, bassoon; Robert Kemp, freshman, trombone; Kendall Kernstine, eighth grade, clarinet; Erik Kleiber, freshman, percussion; Cindi Klein, freshman, soprano; Clarence Mathis, freshman, percussion; Tara Meade, freshman, flute; Matthew Mehr, eighth grade, percussion; Jiyun Ouh, freshman, violin; Jeremy Parkin, freshman, bass; Priyanka Rao, freshman, violin; Phillip Rapp, freshman, saxophone; Analisa Russo, freshman, clarinet; Zachary Steinberg, freshman, percussion; Greta Swanson, freshman, violin; Kristian Thompson, eighth grade, trombone (Jerry Anderson, Greta Reynolds, Jerry Zinn)

Solon Junior High School -- Gayle Donohue, eighth grade, oboe (Laura Drzycinski)

Southeast Junior High School -- Jessica Beckman, freshman, clarinet; Leah Bergman, eighth grade, cello; Benjamin Berman, freshman, cello; Brian Boese, freshman, percussion; Willa Cmiel, freshman, flute and soprano; Nicolas Coffman, eighth grade, bass; Megan Daly, eighth grade, violin; Mary DeMars, freshman, violin; Benjamin DiPardo, eighth grade, saxophone; Elizabeth Ehly, eighth grade, clarinet; Sarane Gorashi, freshman, trumpet and soprano; Ryan Hall, freshman, trumpet; Robert Hansen, freshman, viola; Claire Hardin, eighth grade, violin; Rachel Hileman, freshman, alto; Andrew Ketterer, freshman, trombone; Derek Ma, freshman, trombone; Rachel Manuel, freshman, alto; Whitney Nielsen, eighth grade, violin; Katherine Rethwisch, eighth grade, flute and soprano; Julia Snider, freshman, clarinet; Susannah Snider, freshman, saxophone; Amy Spilger, freshman, clarinet; Lara Voigt, freshman, flute and alto; (Janet Bloom, John Hensen)

West High School -- Tyler Carrington, sophomore, bass; Wes Carrington, junior, tenor; Emily Ginsberg, sophomore, percussion; Meagan Gugliano, sophomore, trumpet; Brittany Iles, junior, trumpet; Emily Jones, junior, flute; Nathaniel Jones, senior, trombone; Brian Kastens, senior, percussion; Mary Kearney, senior, clarinet and alto; Kathryn Langguth, graduate, cello; Sarah Maktabi, junior, alto; Michaela McCulloch, sophomore, trumpet and soprano; Ariane Parkes-Perret, junior, trombone; Benjamin Paul, junior, trombone; Lauren Pessin, senior, clarinet; Melanie Pessin, junior, trombone; Michael Pfohl, senior, clarinet; Joseph Seo, senior, trombone; Brian Wiese, junior, clarinet; Steve Wilson, graduate, percussion; Jill Wrenn, junior, trombone (Janet Bloom, Zachary Durlam, Rob Medd, Steve Stickney, Wayne Thelander)

Willowwind School -- Jennifer Merickel, freshman, oboe (Jerry Zinn)

KALONA:
Mid-Prairie High School -- Jennifer Gingerich, junior, saxophone; Scott Steckly, freshman, trumpet; Aaron Swartzendruber, senior saxophone and bass (David Kunz)

KEOSAUQUA:
Van Buren Community School -- Sarah Poole, graduate, flute and oboe (Sonia Stookesberry)

LEGRAND:
East Marshall High School -- Ryan Ferneau, junior, trombone (Ronald Ferneau)

LEMARS:
Le Mars Comm High School -- Matthew Bannerman, sophomore, trombone (Kurt Ohrlund)

MANCHESTER:
West Delaware High School -- Emily Schenk, senior, flute (Mark Philgreen)

MARSHALLTOWN:
East Marshall High School -- Erin Keen, sophomore, clarinet (Ron Ferneau)

Marshalltown High School -- Jacob Staron, sophomore, cello (Scott Long)

MUSCATINE:
Louisa-Muscatine High School -- Amanda Elshoff, junior, saxophone (Mike Will)

Muscatine High School -- Janelle Wilson, senior, saxophone (Tom Wehr)

NEW LIBERTY:
Calamus-Wheatland High School -- Michael McDonnell, sophomore, percussion and bass (August Knoll)

NORTH LIBERTY:
West High School -- Laura Ludwig, sophomore, clarinet; (Robert Medd)

POLK CITY:
North Polk High School -- Alexander Body, sophomore, saxophone, (Andrew Trachsel)

READLYN:
Wapsie Valley High School -- Audrey Anderson, senior, oboe (Rebecca Faust)

RIVERSIDE:
Mid-Prairie High School -- Kimberly McCoy, senior, saxophone and soprano; Lauren Thomann, junior, horn (David Kunz)

RYAN:
West Delaware High School -- Ryan Gaffney, junior, tenor (Duane Philgreen)

SIBLEY:
Sibley-Ocheydan High School -- April Kress, freshman, clarinet

SIOUX CITY:
North High School --Cindy Vongsaly, senior, saxophone (Larry Kisor)

SOLON:
Iowa City High School -- Christopher Van Rybroek, sophomore, saxophone (William Pringle)

Solon Junior High School -- Cheryl Poduska, freshman, clarinet and alto (Desmond Cervantes)

Solon High School -- Monica Steinbrech, sophomore, clarinet (Desmond Cervantes)

STORM LAKE:
Storm Lake Community School -- Ryan Schultz, freshman, saxophone and cello (Holly Safley)

Storm Lake High School -- Nathaniel Inglis-Steinfeld, junior, cello (Carol Peterson)

TIPTON:
Tipton Community High School -- Andrew Allen, junior, saxophone, tenor/bass (Tom Nelson)

URBANDALE:
Urbandale Middle School -- Kathryn Daugherty, sophomore, trombone

VENTURA:
Ventura Community School -- Kara Boehnke, junior, clarinet (Nate Benzing)

WASHINGTON:
Mid-Prairie High School -- Emily Johnson, senior, soprano (Louise Frakes)

Washington High School -- Christopher Henderson, junior, percussion; Amy Smith, senior, clarinet and soprano; Heather Youngquist, senior, oboe and soprano (Kent Keating, Robert Youngquist)

WATERLOO:
East High School -- Danny Bartholomew, senior, bass; Joy Stuber, senior, soprano/alto (Ann Zoelhoefer)

Waterloo West High School --Catherine Peloquin, sophomore, tuba and oboe (Kenneth Henze)

WAUKEE:
Waukee Middle School -- Rosalind Buda, freshman, bassoon and alto (Debra Dunn)

WAVERLY:
Waverly-Shell Rock High School -- Nathan Egts, graduate, trumpet (Tim Jobes)

WELLMAN:
Mid-Prairie-Wellman -- Trina Juilfs, senior alto; Carissa Stout, junior, flute and soprano (Louise Frakes, David Kunz)

WEST BRANCH:
West Branch Middle School -- Stacy Beyer, eighth grade, saxophone; Lindsey Deets, eighth grade, flute (Peg de Salme)

WILLIAMSBURG:
Williamsburg High School -- Andrew Folkmann, sophomore, trombone; Danielle McKeag, sophomore, saxophone (Chad Sowers)

WILTON:
Wilton Community School -- Adam Begley, junior, horn (Pete Wyatt)

COLORADO

EVERGREEN:
Clear Creek Middle School -- Katherine Chapman, eighth grade, flute and soprano (Katherine Chapman)

IDAHO

BOISE:
Centennial High School -- TawnaLyn Noyes, graduate, violin

ILLINOIS

COAL VALLEY:
Moline High School -- Zackary Morton, junior, trombone (Steve Schwaegler)

GENESEO:
JD Darnall High School -- Christina Blankenfeld, senior, tuba and soprano;
Megan Irish, senior, flute and soprano (Victor Bianchetta)

MOLINE:
Wilson Middle School -- Karen Spitzfaden, freshman, tuba (James Kelly)

ROCHELLE:
Timothy Huinker, junior, bassoon and tenor/bass (David Cannon)

SUMMIT:
Argo Community High School -- Colleen Newman, junior, flute (V.R. Good)

TAYLOR RIDGE:
Rockridge High School -- Jessica Youngs, junior, trombone (Jerrod Cook)

WHEELING:
Kelly Meyer, freshman, horn

INDIANA

BLOOMINGTON:
Jackson Creek Middle School -- Kristina Temple, freshman, saxophone
(Robert Austin)

NEBRASKA

LINCOLN:
Southeast High School -- John Salistean, senior, horn

SOUTH DAKOTA

SIOUX FALLS:
Lincoln High School -- Eric Barstad, sophomore, bass (Mario Chiarello)