The University of Iowa
The University of Iowa News Services Home News Releases UI in the News Subscribe to UI News Contact Us

 

CONTACT: SCOTT HAUSER
100 Old Public Library
Iowa City IA 52242
(319) 384-0007; fax (319) 384-0024
e-mail: scott-hauser@uiowa.edu

Release: Immediate

Local student(s) receive scholarships from UI College of Business Administration

IOWA CITY, Iowa -- (Student name), a graduate of (high school) is one of several University of Iowa students honored for achievement and distinction by the College of Business Administration during the 1997-98 school year.

(Student name) received the (name/description of scholarship) in recognition of (his/her) outstanding academic record.

EDITORS: Receipt of this release indicates that a student from your readership area received a scholarship from the University of Iowa College of Business Administration. Students are listed alphabetically by the county of their hometown, followed by the high school they attended (if available) and the award. Iowa counties are listed first. (Please note that some students listed a school that is not in the same county as the hometown.)

IOWA

AUDUBON: Matthew J. PETERSEN, Audubon High School, John F. Murray Scholarship
BLACK HAWK: Heather CASSILLAS, Waterloo East High School, John F. Murray Scholarship
Chris COURTS, Cedar Falls High School, Frank Warner Memorial Scholarship
James D. HARKEN, Waterloo (no school available), H.R. and Alberta Ponder Scholarship
David J. MARRAH, Union High School (LaPorte City), E. Lester Williams Scholarship
BREMER: Richelle DIEMER, Denver High School, E. Lester Williams Scholarship
Brian M. KUETHE, Sumner High School, E. Lester Williams Scholarship
Jonathan M. TAIBER, Waverly-Shell Rock High School, Union Pacific Accounting Scholarship
Monica TRAETOW, Waverly-Shell Rock High School, E. Lester Williams Scholarship
BUENA VISTA: Scott C. HULTGREN, Storm Lake High, Undergraduate Honors Scholarship Fund
BUTLER: William A. LIPKEA, Parkersburg Community High School, John W. and Mabel G. Schoen Business Scholarship
CEDAR: Kelly Jo AGNE, Tipton High School, C. Vance Shepherd Finance Scholarship
CERRO GORDO: Benjamin RECHKEMMER, Clear Lake High School, E. Lester Williams Scholarship
John RESSLER, Mason City High School, E. Lester Williams Scholarship
CHEROKEE: James A. ERICKSON, Marcus-Meriden-Cleghorn High School, Earl A. Wimmer Business Scholarship
CHICKASAW: Brittnee ROSONKE, New Hampton High School, Chester A. Phillips/Delta Sigma Pi Scholarship
CLAYTON: Patrick SCHMIDT, Marquette High School, John F. Murray Scholarship
CLINTON: Billi Jo MURRAY, Wheatland High School, John W. and Mabel G. Schoen Business Scholarship
CRAWFORD: Kristin K. LEE, Denison Community High School, Krapfl/Barnes Scholarship
DALLAS: Joline NEWMAN, Adel-DeSoto-Minburn High School, John A. Schneider Memorial Scholarship
Lindsay PICKELL, Woodward-Granger High School, John F. Murray Scholarship
DES MOINES: Bryan BLIVEN, Burlington Community High School, HFMA Scholarship and the College of Business Administration Scholarship
Jeffrey K. BLOOMQUIST, Burlington Community High School, Frank Warner Memorial Scholarship
Brandon EIBES, Burlington Community High School, Fiskars Scholarship
Leslie L. HIRSCH, Burlington Community High School, John F. Murray Scholarship
Andy LEE, Danville Community School, John W. and Mabel G. Schoen Business Scholarship
Rochelle MILLER, Mediapolis Community High School, Krapfl/Barnes Scholarship
DUBUQUE: Katherine BESLER, Dubuque Senior High School, Philip Morris U.S.A. Scholarship
Jolana KUBICEK, Dubuque (no school available), Robert B. Becker Award in Business Administration
Keith M. LEIBOLD, Dubuque Wahlert, Henry B. Tippie Accounting Scholarship
Jason Richard ROLING, Dubuque Senior High, Chester A. Phillips/Delta Sigma Pi Scholarship
FAYETTE: Jeff M. BUHR, Oelwein Community High School, Robert S. and Dorothy J. Lee College of Business Administration Scholarship
HAMILTON: Mindy KRAEMER, Webster City High School, Sprint Corp. Undergraduate Business Scholarship
HARDIN: Traci Ann WINDER, Iowa Falls High School, Margaret A. Shriner Scholarship & College of Business Administration Scholarship
HENRY: Sarah R. SOMMER, Winfield-Mount Union, Fiskars Scholarship
Bryan SOURWINE, Mount Pleasant High School, Farmer's Group Inc. Scholarship
William J. STINEMAN, Winfield-Mount Union High School, Chester A. Phillips/Delta Sigma Pi Scholarship
HOWARD: Craig PERRY, Crestwood (Cresco), E. Lester Williams Scholarship
HUMBOLDT: Lori L. LARSON, Humboldt High School, E. Lester Williams Scholarship
Jonathon SCHWEBACH, Humboldt Senior High School, E. Lester Williams Scholarship
JACKSON: Michael A. HANSEN, Preston Community High School, C. Vance Shepherd Finance Scholarship
Kathryn REEG, Bellevue High School, Margaret A. Shriner Scholarship
JASPER: Angela R. AYERS, Newton Senior High, John C. Clendenin Scholarship
Allison MERCURIS, PCM High School, Bruce M. Robertson Scholarship
JOHNSON: Jason ABBOTT, Iowa City City High School, John W. and Mabel G. Schoen Business Scholarship
Jenny Pui Pui CHEUK, Iowa City (no school available), Chester A. Phillips/Delta Sigma Pi Scholarship
Evan ELBERT, Iowa City West High School, Margaret A. Shriner Scholarship
Benjamin MEISNER, Iowa City City High School, Reva Kuhser Memorial Scholarship
Eileen SHIN, Iowa City West High School, Richard C. Sheehan Memorial Scholarship
JONES: Delarie OLIVER, Anamosa High School, H. R. and Alberta Ponder Scholarship
Corey W. SCHATZ, Monticello Community High School, John F. Murray Scholarship
KEOKUK: Samantha BUDISELICH, Harper (no school available), Vernon E. Goedken/Clifton, Gunderson & Co Scholarship in Accounting
KOSSUTH: Sheena SIMONSON, Algona High School, Henry B. Tippie Accounting Scholarship
LEE: Michelle JENSEN, Fort Madison Senior High School, John F. Murray Scholarship
Aaron R. SEE, Aquinas High School, John W. and Mabel G. Schoen Business Scholarship
LINN: David BACHMAN, Cedar Rapids Washington, Richard C. Sheehan Memorial Scholarship
Stacey J. BENNING, Cedar Rapids Kennedy, Lloyd Knowler Scholarship
Brice FORD, Marion High School, Union Pacific Scholarship
Benjamin JILEK, Cedar Rapids Washington, E. Lester Williams Scholarship
Janelle Lynn JOHNSON, Cedar Rapids Kennedy, Chester A. Phillips/Delta Sigma Pi Scholarship
Jeremy L. JOHNSON, Linn-Mar, E. Lester Williams Scholarship
Rohit RIJHSINGHANI, Linn-Mar, H. R. and Alberta Ponder Scholarship
Jason S. WEEKS, Cedar Rapids Kennedy, Robert E. & Joan D. Fulton Scholarship/H.R. & Alberta Ponder Scholarship
LOUISA: Julie E. HARMON, Louisa-Muscatine, Chester A. Phillips/Delta Sigma Pi Scholarship
LUCAS: Rebecca J. CHURCH, Chariton High School, Philip Morris U.S.A. Scholarship
Kristi KAUFFMAN, Chariton High School, Lowell F. and Dorothea T. Christy Business Scholarship Fund
MARION: Courtney VANDER HART, Pella Community High School, H. R. and Alberta Ponder Scholarship
Jolene VAN HAL, Pella Community High School, Keith and Helen Dunn Accounting Scholarship
MARSHALL: Richard C. ROLAND, Marshalltown High School, Robert B. Becker Award in Business Administration and E. Lester Williams Scholarship
MILLS: Matthew John PAUL, Nishua Valley, Stanley K. Tanger Business Scholarship
MUSCATINE: Rosalinda AVALOS, Muscatine High School, Margaret A. Shriner Scholarship
Kaleb EVANS, Muscatine High School, John A. Schneider Memorial Scholarship
Christopher FREITAG, Muscatine High School, E. Lester Williams Scholarship
Billy G. LESTER II, Muscatine High School, Sprint Corp. Undergarduate Business Scholarship
Chad David SHIELD, West Liberty, John W. and Mabel G. Schoen Business Scholarship
Amanda WHITMER, Wilton High School, E. Lester Williams Scholarship
PLYMOUTH: Amy RUDEN, LeMars Community High School, Robert S. and Dorothy J. Lee College of Business Administration Scholarship
POLK: Sarah J. GRAF, West Des Moines Valley, John F. Murray Scholarship
Aviv HOD, Clive (no school available), H. R. and Alberta Ponder Scholarship
Andrea LICHTENBERGER, Lincoln High School, Frank Warner Memorial Scholarship
Minh-Tam K. NGUYEN, Urbandale High School, Maytag Business Scholarship
Benjamin ROEWE, Urbandale High School, Robert S. and Dorothy J. Lee College of Business Administration Scholarship
Joseph SOFEN, Urbandale High School, H. R. and Alberta Ponder Scholarship
Christopher S. MEIN, Ankeny High School E. Lester Williams Scholarship
Todd C. SMITH, West Des Moines Valley, Margaret A. Shriner Scholarship
Scott P. THOMSON, Southeast Polk, E. Lester Williams Scholarship
POTTAWATTAMIE: Debi MIDKIFF, Thomas Jefferson, E. Lester Williams Scholarship
RINGGOLD: Julian GALLOWAY, Mount Ayr Community High School, Henry B. Tippie Accounting Scholarship
SCOTT: Sarah ALDERSON, Pleasant Valley Community High School, John W. and Mabel G. Schoen Business Scholarship
Sara J.K. FERING, Bettendorf High, Elsie E. Foerstner Scholarship
Deborah N. HAAS, Davenport West, H. R. and Alberta Ponder Scholarship
Shanna N. HAUGLAND, North Scott High School, Fiskars Scholarship
Elaina Paige LIVINGS, Pleasant Valley Community High School, John A. Schneider Memorial Scholarship & Fiskars Scholarship
Katherine LOONEY, North Scott High School, Henry B. Tippie Accounting Scholarship
David J. WEBER, Pleasant Valley Community High School, E. Lester Williams Scholarship
SHELDON: Stacy GRIFFIOEN, Sheldon Community High School, Andrew W. Code Scholarship in Business Administration
STORY: Daniel Jay GARDNER, Ames High School, Frank Warner Memorial Scholarship
Joe PETERS, Ames High School, Chester A. Phillips/Delta Sigma Pi Scholarship
Lindsay SARGENT, Ames High School, Keith and Helen Dunn Accounting Scholarship
Daniel J., HOLDEN, Gilbert High School, Wheeler Business Scholarship Fund
WAPELLO: Misty ESLINGER, Ottumwa High School, Hermina G. Brandt Scholarship
Jesse LINEBAUGH, Ottumwa High School, Robert Lorber Memorial Scholarship
Phon VILAYOUNE, Ottumwa High School, John C. Clendenin Scholarship
WASHINGTON: Sara Raegene HUGHES, Washington High School, Robert S. and Dorothy J. Lee College of Business Administration Scholarship
Marcia K. MUSSER, Highland Community, H. R. and Alberta Ponder Scholarship
WAYNE: Michele GARITY, Wayne Community High School, Frank Warner Memorial Scholarship
Pamela SEARBY, Wayne Community High School, Chester A. Phillips/Delta Sigma Pi Scholarship
WOODBURY: Brad CORNELSEN, East High School, Frank Warner Memorial Scholarship
Andrew FORBES, River Valley (Correctionville), E. Lester Williams Scholarship
Kristine MOTZ, Bishop Heelan Catholic High School, E. Lester Williams Scholarship

CALIFORNIA

ORANGE: Jennifer CROPPER, Pacific Shores, to be determined
SANTA CLARA: Nathan BROWN, Santa Teresa, E. Lester Williams Scholarship

ILLINOIS

ADAMS: Drew O. DENNISON, Quincy Senior High, B. L. Barnes Scholarship
COOK: Claudia GONZALES, Oak Forest High School, Frank Warner Memorial Scholarship
Marissa PANIO, Flossmoor (no school available), John W. and Mabel G. Schoen Business Scholarship,
Jennifer PAPE, East Leyden High School, Lowell F. and Dorothea T. Christy Business Scholarship Fund
Brian Andrew PARRINO, Lyons Township, H. R. and Alberta Ponder Scholarship
Jill M. PODGORSKI, Elk Grove High School, John W. and Mabel G. Schoen Business Scholarship
Justin POHN, New Trier High School, Maytag Business Scholarship
Jennifer L. ZAMARIN, Palatine High School, H. R. and Alberta Ponder Scholarship
DEKALB: Elizabeth Anne GRUSH, DeKalb High School, E. Lester Williams Scholarship
Nicole WILLARD, Sycamore High School, John W. and Mabel G. Schoen Business Scholarship
DUPAGE: Allyson DUNNE, Naperville Central, Chester A. Phillips/Delta Sigma Pi Scholarship
Stephanie KEUCK, Glenbard North High School, E. Lester Williams Scholarship
Karen KREGOR, Glenbard South High School, Richard C. Sheehan Memorial Scholarship
Kari KUEFLER, Naperville North, Kevin Kerekes Memorial Scholarship
KANE: Kevin W. FERNOW, St. Charles High School, Frank Warner Memorial Scholarship
LAKE: Grant STANOJEV, Carmel High School, John F. Murray Scholarship
Eli HOWAYECK, Adlai E. Stevenson High School, Frank Warner Memorial Scholarship
Torrie Lee SULLIVAN, Buffalo Grove High School, Earl A. Wimmer Business Scholarship
MCHENRY: Jennifer L. ECKERT, Crystal Lake Central, John W. and Mabel G. Schoen Business Scholarship
Laura M. HOPPE, Harry D. Jacobs High School, John F. Murray Scholarship
MCLEAN: James M. DONOVAN, University High School, Timothy Emmett Steele Business Scholarship
Rich FRUIN, Bloomington Central Catholic, John W. and Mabel G. Schoen Business Scholarship
Miranda MILLER, LeRoy High School, Evelyn Barker Oehrle Scholarship
MORTON: Kyle R. CANNON, Morton High School, John F. Murray Scholarship
ROCK ISLAND: Carrie BOCCAROSSA, Sherrard High School, E. Lester Williams Scholarship
Martha BOSSCH, Alleman High School, John F. Murray Scholarship
Jennifer GUSTAFSON, Rock Island High, H. R. and Alberta Ponder Scholarship
STEPHENSEN: Todd LOHR, Freeport Senior High School, Robert A. Young Sr. Memorial Scholarship
TAZEWELL: Darrin ALLSHOUSE, Washington Community High School, E. Lester Williams Scholarship

MINNESOTA

MOWER: Kristin HAGE, Austin High School, Rosemary Vitosh-Grant Wood ABWA Scholarship
HENNEPIN: Megan Lynn O'BRIEN, Visitation High School, Margaret A. Shriner Scholarship

MISSOURI

SAINT LOUIS: Patrick McCULLOUGH, St. Louis University High, John A. Schneider Memorial Scholarship

VIRGINIA

ARLINGTON: Kimberly M. LIFE, Wakefield, E. Lester Williams Scholarship

INTERNATIONAL

HONG KONG: Ting-Pong, CHAU, Margaret A. Shriner Scholarship
Wing Yan, FAN, Frank Warner Memorial Scholarship
INDIA:
BOMBAY: Natasha GUPTA, E. Lester Williams Scholarship
CALCUTTA: Rohitashya CHATTOPADHYAY, Chester A. Phillips/Delta Sigma Pi Scholarship
INDONESIA: EAST ­ JAVA: Rianto TJIPTORAHARDJO, Andersen Consulting Scholarship
MALAYSIA: Paul LEOW Frank Warner Memorial Scholarship
SOUTH KOREA: Jea Jin KIM, , , E. Lester Williams Scholarship
VIET NAM: Tran THAI, Chester A. Phillips/Delta Sigma Pi Scholarship

7/29/98