The University of Iowa
The University of Iowa News Services Home News Releases UI in the News Subscribe to UI News Contact Us
 
CONTACT: PETER ALEXANDER
100 Old Public Library
Iowa City IA 52242
(319) 384-0072; fax (319) 384-0024
e-mail: peter-alexander@uiowa.edu

Release: Immediate

Local high school students perform in Honor Band at UI School of Music

IOWA CITY, Iowa -- Students from (hometown) are among 150 student musicians from more than 60 Iowa high schools selected to play in the 1998 Iowa Honor Band at the University of Iowa School of Music.

The Iowa Honor Band will present a free concert at 2:30 p.m. Sunday, Feb. 22 in Hancher Auditorium on the UI campus. The Sunday concert, under the direction of guest conductor Jack WIlliamson, will conclude the students' participation in the annual Honor Band Weekend at the UI.

(Year in school, name(s), instrument(s)), son/daughter of (parents' names), represented (name of school) at the festival.

During the Honor Band Weekend, students attend rehearsals of the Honor Band with the guest conductor and receive instruction on their instruments. They also attend a concert by the UI Symphony Band, the top wind ensemble at the UI School of Music, under UI Director of Bands Myron Welch. That concert, at 8 p.m. Saturday, Feb. 21, in Hancher Auditorium, is free and open to the public.

For its Feb. 22 concert, the Honor Band will perform "Scenes from the Louvre" by Norman Dello Joio, "The Heart of the Morn" by H. Owen Reed, "Florentiner March" by Julius Fucik, "Salvation is Created" by Pavel Tchesnekoff, and Gustav Holst's First Suite in E-flat.

Williamson has been director of bands at Central Michigan University since 1979. Under his direction the Central Michigan Symphonic Wind Ensemble has performed for regional and national meetings of music educators and band directors and played in Carnegie Hall in New York. He has held offices in the College Band Directors Association and is head of the Commissioning Project for the Mid-America Conference Band Directors Association.

Williamson has served as a contest judge and guest conductor throughout the United States, including the All-State Music Camp at the UI, as well as in Canada, Mexico and Australia. He has written music education texts and served as new music reviewer for the Instrumentalist, BD Guide and Band Magazine.

Honor Band members are chosen by the staff of the UI band department on the basis of recommendations from their high school band directors, who are invited by the UI to nominate their best musicians.

NOTE TO EDITORS: Receipt of this release indicates that students from your community or readership area are members of the 1998 Iowa Honor Band. The participants are listed alphabetically by town and high school. The following information appears after the town and school names": Student's name, year in school, parents' names and instrument played. Hometown listings are based on information provided by the students; editors are advised to check the listings for all towns in their area.

IOWA

ALDEN: Alden Community High School -- Jill Huebner, junior, trumpet, Greg & Chery Huebner; Patty Klein, sophomore, flute, Steve & Sheri Klein; Michelle Mentzer, junior, clarinet,

Judy Mentzer; Julie Slauson, senior, clarinet, Joe & Christine Slauson

ALGONA: Algona High School -- Andrew Peterson, senior, euphonium, Marc & Mary Peterson,

ALTOONA: Southeast Polk High School -- Amy Reis, junior, percussion, Mark & Julie Reis

AMANA: Cedar Rapids Prairie High School -- Andrew Zahn, senior, tuba, Robert & Nancy Zahn

ANAMOSA: Springville High School -- Nick Buelow, senior, saxophone, Mary Buelow; Cindy Wink, junior, clarinet, Ron & Mary Wink

BETTENDORF: Bettendorf High School -- Nathan Kerns, junior, tuba, Eugene & Roxana Kerns; Amy Murphy, senior, clarinet, Jerald & Beverlee Murphy; Kindred Priest, senior, baritone, Susan Medd; Colleen Rafferty, sophomore, flute, Paul & Janet Rafferty; Jacob VanScoy, junior, trumpet, Rod & Gretchen VanScoy

Pleasant Valley High School -- Andy Bickford, senior, trumpet, Randy & Maggie Bickford; Rachel Fitkin, sophomore, clarinet, Larry & Debby Fitkin; Aaron Rader, senior, trombone, John & Carol Rader; Michael Voeller, senior, percussion, Jim & Connie Voeller

BLOOMFIELD: Davis County Community High School -- Michael Cline, sophomore, percussion, Dave & Vickie Cline; Christy Dicks, junior, saxophone, Dave & Jean Hawk

BLUE GRASS: Davenport West High School -- Keith Nelson, senior, saxophone, Ken & Kris Nelson

BROOKLYN: BGM High School -- Jill Cline, freshman, saxophone, Don & Sharon Cline

BURLINGTON: Burlington Community High School -- Hilleary Hoelzen, sophomore, clarinet, Nancy & David Hoelzen; Melissa Lawson, senior, french horn, Tom & Judy Lawson; Jill Lynch, senior, clarinet, Don & Irene Lynch; Jennifer Tapke, senior, flute, Ron & Linda Tapke; Megan Wischmeier, senior, clarinet, Randy & Nancy Wischmeier

BUSSEY: Twin Cedars High School -- Jeff Nichols, junior, trumpet, John & Barb Nichols

CALAMUS: Calamus-Wheatland High School -- Rachel Bousselot, senior, clarinet, David & Teri Bousselot

CAMANCHE: Camanche High School --Jesse McGrew, senior, trombone, Darrell & Gert Peters

CARROLL: Kuemper High School -- Michelle Behrens, junior, trumpet, Art & Rose Behrens; Katie Fitzpatrick, sophomore, oboe, Tim & Ann Fitzpatrick; Jessica Fleshner, sophomore, horn, Jerry Fleshner

CARSON: Riverside High School -- Curtis Isaacson, senior, trumpet, Monte & Joyce Isaacson

CASCADE: Cascade High School -- Jill Bries, senior, trumpet, Gayle Bries; Sarah Hawkins, senior, saxophone, Charles & JoAnne Hawkins

CEDAR FALLS: Cedar Falls High School -- Amanda Hogancamp, junior, horn, Randy & Nancy Hogancamp; Jenny Mershon, junior, saxophone, Anne Mershon; Chris Reifsteck, junior, tuba, Rod & Deanna Reifsteck; Matt Williams, junior, trombone, Loren & Jan Williams

Northern University High School -- Ryan Grimes, junior, clarinet, Geof & Vicki Grimes; Brad Jacobson, senior, percussion, Allan & Julee Jacobson

CEDAR RAPIDS: Cedar Rapids Jefferson High School --

Cedar Rapids Kennedy High School -- Karin Black, senior, trombone, Larry & Eloise Black; Letitia Ceynar, sophomore, trombone, Frank & Mary Ceynar

Cedar Rapids Prairie High School -- Sarah Allen, senior, bassoon, Jim & Carol Allen; Mike Biderman, senior, clarinet, Gary & Rosemary Biderman; Jeri Serbousek, junior, horn, James & Judy Serbousek

Marion High School -- Chris Hanel, junior, trumpet, Brian & Joan Hanel

CHARLES CITY: Charles City Senior High School -- Nathan Dishman, junior, trombone, Rob & Linda Dishman; Jessica Heitz, sophomore, trombone, Randy & Marilyn Heitz; Aubrie Krieger, senior, clarinet, Dave & Kathy Krieger; Kendra Laffe, senior, trumpet, Sheldon & Joyce Laffe; Adam Schwickerath, junior, percussion, Roy & Deb Schwickerath; Karl Smith, senior, trumpet, Ralph & Ruth Smith

CHARTER OAK: Charter Oak-Ute High School -- Toni Hoffmeier, senior, clarinet, James & Kimberly Hoffmeier; Loni Kuhlmann, sophomore, percussion, Donald & Leila Kuhlmann

CLINTON: Clinton High School -- Irene Grant, senior, clarinet, Alice Grant; Amy Letcher, sophomore, euphonium, Wayne & Marge Letcher, Justina McDonnell, senior, flute, Margaret Ware; Molly Phelan, junior, saxophone, Richard & Carolyn Phelan

COGGON: North Linn High School -- Chad Moore, junior, trumpet, Richard & Peg Hugaert

COLUMBIA: Knoxville High School -- Mike Carruthers, sophomore, trombone, Randy & Selina Carruthers

COON RAPIDS: Kuemper High School -- Dawn Brincks, sophomore, clarinet, Jerry & Deb Brincks

CORALVILLE: Iowa City West High School -- Janet Goodlaxson, senior, tuba, Debra Goodlaxson; Marisa Goodner, junior, saxophone, Bill & Kathy Kurth; Faraji Hubbard, junior, bassoon, James & Debra Hubbard; Joe Martin, senior, trombone, Mike & Lisa Martin; Angela Momiyama, junior, flute, Matthew & Verle Momiyama

DANVILLE: Danville High School -- Angela Jones, sophomore, Ronald & Rhonda Jones;

Carrie Leeper, sophomore, clarinet, James & JoAnne Leeper

DAVENPORT: Davenport West High School -- Brian McGarry, senior, percussion, Robert & Jane McGarry

DELTA: Sigourney High School -- Josh Aller, junior, euphonium, Kevin & Connie Aller

DES MOINES: Saydel High School -- Jennifer Shafer, junior, clarinet, Jan & Shelly Shafer

DUBUQUE: Hempstead High School -- Darci Ackmann, junior, clarinet, Fred & Kay Ackmann; Katie Avenarius, senior, trumpet, Dan & Cathie Avenarius; Matt Avenarius, junior, euphonium, Dennis & Dixie Avenarius; Casey Kizzier, junior, clarinet, Bruce & Linda Kizzier; April Kopps, senior, saxophone, Gary & Linda Kopps

DYERSVILLE: Beckman High School -- Sara Even, sophomore, baritone, Gerald & Patricia Evan; Tina Wessels, sophomore, trumpet, Jerry & Joan Wessels

ELDORA: Eldora-New Providence High School -- Emily Glace, senior, percussion, Bob & Jan Glace

FAIRFAX: Cedar Rapids Prairie High School -- Nicole Braden, senior, saxophone, Dave & Ginger Braden; Cassie Carter, senior, trumpet, Dale & Tina Carter; Audrea Vozenilek, junior, clarinet, Tom & Marianne Wainwright

FOREST CITY: Forest City High School -- Eric Henely, junior, trumpet, Fred & Jolene Henely; Kelli Hromatka, sophomore, clarinet, Tom & Jo Hromatka; Laura Korth, sophomore, flute, Ken & Cindy Korth; Jessica Laaveg, senior, horn, Lee & Denise Laaveg, Jay Smith, freshman, percussion, Dave & Ruth Smith; Kim Truong, senior, clarinet, Phuoc Van & Nga Thi Truong

FORT DODGE: Fort Dodge Senior High School -- Erika Enke, senior, saxophone, Bill & Gretchen Enke; Jocelyn Hays, junior, trombone, Kenneth & Marquita Hays; Tim Isaacson, freshman, saxophone, Brian & Anna Isaacson; Tom Isaacson, sophomore, euphonium, Brian & Anna Isaacson; Andrea Klein, junior, saxophone, Curtiss & Jane Klein

GOOSE LAKE: Northeast High School -- Vicki Lawlor, senior, trumpet, Michael & RoxAnne Lawlor

GRINNELL: Grinnell High School -- Greg Burkhead, senior, tuba, Don & Terry Burkhead; Tina Christiansen, senior, saxophone, Wayne & Jan Christiansen; Tom DeLong, freshman, clarinet, Karl & Sarah Delong; Julie Hawkins, senior, clarinet, Gregg & Diane Hawkins; Revae Nelson, senior, horn, Paul & Merna Nelson; Tim Phillips, junior, trombone, Ed & Karen Phillips; Tyne Steele, junior, bassoon, Terry & Mary Steele; Blake Vosburg, junior, percussion, Bill & Pam Vosburg

HARVEY: Twin Cedars High School -- Jeremy Crozier, senior, trumpet, Steve & Cindy Crozier; Melinda Uitermarkt, senior, clarinet, Dennis & Corrine Uitermarkt

HIAWATHA: Cedar Rapids Kennedy High School -- Jessie Hemmis, sophomore, percussion, Tim & Heidi Hemmis; Abigail Kegel, freshman, flute, David & Margaret Kegel; Jill Pasterski, senior, euphonium, Dave & Jane Pasterski

HOPKINTON: Monticello High School -- Carrie Mardorf, sophomore, saxophone, Les & Linda Mardorf

IDA GROVE: Battle Creek-Ida Grove High School -- Christina Kjar, senior, flute, Marc & Marsha Kjar; Joshua Visser, junior, clarinet, Pete & Rose Visser

IONIA: Charles City Senior High School -- Lisa Schmitz, senior, oboe, Dale & Laura Schmitz

IOWA CITY: Iowa City High School -- Greg Boutelle, senior, trombone, Glenn & Pat Boutelle; Maria Brumm, junior, trumpet, Loren & Margaret Brumm; Hank Diggelmann, junior, trumpet, Henry & Linda Diggelmann; Megan Gray, senior, french horn, David & Ann Gray; Andrea Hileman, freshman, bassoon, Roger & Lu Hileman; Paul Tucker, senior, saxophone, James & Laura Tucker; David Zaback, sophomore, clarinet, Alan & Lynn Zaback

Iowa City West High School -- Doug Johnson, junior, trumpet, Wayne & Cristi Johnson; Jessica Malott, senior, flute, David & Cindy Malott; Chad Meade, junior, tuba, Ron & Phyllis Meade; Abigail Stork, junior, clarinet, Frank & Sue Stork

Solon Jr-Sr High School -- Lee Donohue, junior, clarinet, Mike & Jean Donohue; Brien Hemann, junior, percussion, Wayne & Tama Hemann

West Branch High School -- Erica Walker, senior, saxophone, Joye Walker

JANESVILLE: Cedar Falls High School -- Eric Potratz, junior, clarinet, Roy & Jean Potratz

KALONA: Mid-Prairie High School -- Andrew Shalla, senior, trumpet, Tom & Lisa Shalla

KEOTA: Keota High School -- Rebecca Stoutner, senior, saxophone, Dick & Marlene Stoutner; Charity Tinnes, senior, clarinet, Doug & Julie Tinnes

KNOXVILLE: Knoxville High School -- Anne Froyen, senior, flute, Curt & Kathy Froyen; April Thomas, senior, flute, Larry & Wendy Thomas; Bryan Willer, junior, trombone, Richard & Nancy Willer

Twin Cedars High School -- Kristy Phipps, junior, saxophone, Doug & Debbie Phipps

LACONA: Melcher-Dallas High School -- Casey Scheve, sophomore, saxophone, Bob Scheve

LECLAIRE: Pleasant Valley High School -- Audra Bailey, junior, flute, Kristi Bailey

LISBON: Mt. Vernon High School -- David Phillip, senior, tuba, John & Geri Phillip

MARION: Marion High School -- Monica Freese, junior, clarinet, Roy Freese; Brandon Herb, junior, trombone, Ray & Gail Herb; Lisa Peiffer, sophomore, clarinet, Gary & Anna Peiffer; Stacy Potter, sophomore, clarinet, Robert & Denise Potter; Sandy Thurman, senior, flute, Tom & Suzanne Thurman; Ted Warden, senior, horn, Gerry & Sherry Kneeland

Springville High School -- Brian Lensch, senior, tuba, Jim & Stacey Lensch

MASON CITY: Mason City High School -- Jason Bell, junior, trumpet, Scott & Chris Bell; Jon Feustel, junior, percussion, Cynthia Tompkins & Mark Feustel; Lynne Zinnel, senior, trombone, Stan & Alice Zinnel

MELCHER: Melcher-Dallas High School -- Brandon Brown, saxophone, Marvin Brown; Andy Lange, freshman, flute, Fred & Lynn Lange; Jennifer Lange, junior, trumpet, Fred & Lynn Lange; Tiffany Miller, junior, euphonium, Sue Willoughby

MITCHELLVILLE: Southeast Polk High School -- Laura Payne, junior, clarinet, Craig & Sharon Payne; Derrick Readhead, junior, trombone, Fred & Terri Readhead

MONTICELLO: Monticello High School -- Rebecca Bowman, senior, trombone, Mike & Deborah Bowman; Eric Dirks, senior, euphonium, Carol Dirks; Amber Hanford, junior, flute, Morey Hanford; Mandy Herren, sophomore, clarinet, Chris & Kelly Herren; Andrew Johnson, junior, trumpet, Dwayne & Rachel Johnson; Marc Kray, senior, percussion, Bill & Nina Kray; Tracey Schatz, junior, saxophone, Bernie & Linda Schatz

NEW HAMPTON: New Hampton High School -- Kate Nefzger, junior, saxophone, Doug & Dottie Nefzger

NORTH LIBERTY: Clear Creek Amana High School -- Carol Dusdieker, senior, trumpet, Nile Dusdieker & Lois Dusdieker; Nile Dusdieker, junior, percussion, Nile & Lois Dusdieker

Iowa City West High School -- Katy Kammeyer, senior, oboe, Greg & Becky Kammeyer; Keri Koser, junior, trumpet, Steve & Kris Koser

OXFORD: Clear Creek Amana High School -- Sarah Yeries, sophomore, flute, Frank & Shirley Yeries

PALO: Cedar Rapids Kennedy High School -- Amanda Cummings, senior, tuba, Arlen & Alice Cummings

POLK CITY: North Polk Jr-Sr High School -- Melissa Petersen, junior, flute, Glenn & Kathy Petersen

PULASKI: Davis County Community High School -- Andrew Baughman, junior, trombone, William & Barbara Baughman

SHENANDOAH: Shenandoah High School -- Benjamin Arunski, senior, tuba, David & Barbara Arunski

SIGOURNEY: Sigourney High School -- Audrey Klein, junior, flute, David & Micaela Klein; Eric Mendenhall, senior, trumpet, Bob & Carol Mendenhall; Melissa Peiffer, senior, clarinet, Greg & Diane Peiffer

SOLON: Cedar Rapids Prairie High School -- Johanna Epley, freshman, saxophone, Steve & Kath Epley

Solon Jr-Sr High School -- Bailey Forrest, senior, trumpet, Michael & Nancy Forrest; Meredith Taylor, sophomore, trumpet, Robert & Mary Taylor

SUMNER: Sumner High School -- Mary Kennedy, senior, horn, Jim & Margaret Kennedy; Kristen Potratz, junior, flute, Mike & Karin Potratz

SWISHER: Cedar Rapids Prairie High School -- Kim Volesky, senior, clarinet, Dennis & Debra Volesky; Lisa Volesky, junior, flute, Dennis & Debra Volesky

TEMPLETON: Kuemper High School -- Jill Rohe, junior, clarinet, John & Kathy Rohe

TIPTON: Tipton High School -- Brandon Fraseur, junior, trumpet, Brent & Kathleen Fraseur; Becky Schott, senior, oboe, Ron Schott & Kathy Wagner

TRIPOLI: Tripoli Community High School -- Sara Goudschaal, sophomore, clarinet, Roger & Elizabeth Goudschaal

WALCOTT: Davenport West High School -- Dawn Schinckel, senior, trumpet, Jack & Georgine Schinckel

WAVERLY: Tripoli Community High School -- Jessica Moeller, sophomore, flute, Mike & Kathy Westendorf

WELLMAN: Mid-Prairie High School -- Matthew McClellen, senior, saxophone, Michael & Susan McClellen; Havala Ogdoba, junior, clarinet, LuAnn Godlove & Ed Ogdoba

WEST BRANCH: West Branch High School -- Rachel Ahrens, junior, clarinet, James & Elizabeth Ahrens; Carroll Cottingham, senior, french horn, Jim & Judy Cottingham; Kelly Woods, junior, flute, Ray & Deb Woods

WEST BURLINGTON: Danville High School -- Kathryn Dieterich, sophomore, clarinet, Kermit & Darlene Dieterich; Ben Holeton, senior, percussion, Mike & Kathy Holeton

WHEATLAND: Calamus-Wheatland High School -- John Hass, junior, percussion, Lynn & Pilar Hass

WILTON: Wilton High School -- Carolyn Carter, sophomore, flute, Bill & Joy Carter

WINFIELD: Winfield-Mt. Union High School -- Sean Honts, sophomore, trumpet, Mike & Sherry Honts; Lindsey Loyd, sophomore, saxophone, Keith & Sue Loyd

2/12/98